Dawniej i dziś
Z dniem 1 stycznia 2017 r. na podstawie uchwały Nr XXXIV/667/16 Rady Miasta Opola z dnia 24 listopada 2016 r. w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli prowadzonych przez Miasto Opole, w związku z § 1 pkt 2a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2016 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1134), Publiczne Przedszkole w Brzeziu, ul. Wiejska 38, otrzymało nazwę i adres – Przedszkole Publiczne nr 59 w Opolu, ul. Dobrzeńska 38 i zostało włączone do sieci publicznych przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest Miasto Opole.
Przedszkole usytuowane jest w otoczeniu pól, lasów i łąk. Budynek został wybudowany w 1911 r. Po II wojnie światowej rozpoczęła działalność Publiczna Szkoła Powszechna Pierwszego Stopnia. W latach 1952/53 przeprowadzono remont szkoły. Ówczesną kierowniczką oraz nauczycielką była Józefa Jung. Od 1970 r. funkcje te pełniła Feliksa Urbanik. W 1978 r. rozwiązano placówkę szkolną i od 1 września uruchomiono Państwowe Przedszkole. Od 1984 do 1986 r. pracę w przedszkolu pełniła Lidia Koziol. Od 1986 r. dyrektorem jest Kornelia Macioszek.
W 1993 r. budynek przeszedł gruntowny remont w wyniku którego powstały dwie sale zabaw kuchnia z zapleczem, szatnia i łazienki dla dzieci. Otoczony jest dużym ogrodem wyposażonym w sprzęt do zabaw i zajęć.
Przedszkole stale się rozwija. Przez minione lata działalności wypracowało metody i formy pracy gwarantujące dzieciom dobry start w szkole. Oprócz codziennych zajęć, wychowankowie uczestniczą w ciekawych wycieczkach, spotkaniach i konkursach. Placówka posiada liczne osiągnięcia i swoje tradycje np.: organizacja Przeglądów Tańca Przedszkolaków, jasełka w zakładach pracy, festyny środowiskowe, zabawy karnawałowe dla dzieci i rodziców, spotkania z absolwentami, kiermasze, występy „na ludowo”. Przedszkole współpracuje z rodzicami, ze szkołami, przedszkolami, zakładami pracy, policją, ośrodkiem zdrowia, biblioteką, nadleśnictwem, GOK, PPP, MOPS, organem prowadzącym i nadzorującym.
W 2016 r. w wyniku przeprowadzonego remontu zorganizowano pomieszczenia do prowadzenia zajęć indywidualnych z dziećmi (logopedycznych, korekcyjno-kompensacyjnych, psychologicznych), a także zmodernizowano kancelarię placówki oraz wymieniono pokrycie dachowe.
Oferta programowa placówki jest sukcesywnie analizowana, modyfikowana i dostosowana do potrzeb i możliwości przedszkolaków. Przedszkole podejmuje szereg działań związanych z bezpieczeństwem dzieci, rozwojem ich talentów, wyrównywaniem szans edukacyjnych, promowaniem zdrowego i aktywnego stylu życia.
Znaczącym sukcesem przedszkola jest nadanie przez Centralną Kapitułę Krajowego Certyfikatu „Przedszkola Promującego Zdrowie” w 2020 r.
Placówka uczestniczy w projektach Miasta Opola realizującego programy dofinansowane z Funduszy Europejskich (np. Przedszkola na wymiar, Przedszkola dla wszystkich przyjazne, Dwujęzyczna Opolszczyzna). Udział w projektach pomaga wyrównywać szanse edukacyjne dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi poprzez organizowanie dodatkowych zajęć specjalistycznych, umożliwia uczestnictwo nauczycieli w doskonaleniu zawodowym. Przedszkole zostało doposażone w pomoce dydaktyczne, sprzęt i materiały, które wpływają na podniesienie jakości edukacji przedszkolnej.